Diskutera, läs
Hundforum
Chat
Medlemmar
Hundar
Bloggar
Medlemsbilder
Medlemsfilmer
Jag & mina vänner
Händelser
Statusförändringar
Mina händelser
Min profil
Mina vänner
Mina meddelanden
Annat i Rastplatsen
Hundkalender
Mina tjänster
Hjälp

Antal online:
( gäster)
 
31 augusti 2020 av slaskankan i valpforum (5 svar)
9,5v valp morrar och biter/attackerar

Hej!


Våran malteservalp har bott hos oss i snart 2v.


Under denna tiden har han gosat, busat, sovit osv :)


Nu till problemet. Han kan bli alldeles till sig och nästan attackera oss med bitande i armar, händer, fingrar, fötter osv. Samtidigt ger han ifrån sig ett relativt högt morrande och när han får tag på något att bita så släpper han inte utan biter stenhårt och fortsätter att dra när han fått tag. Det är inte det klassiska små bitandet från valpar utan ett mer aggressivt beteende. Han visar aldrig sådana tendenser annars, och det är först de senaste dagarna som detta blivit såhär pass aggressivt.


Vi försöker med avledande manövrar och att lugna ner honom, men det är svårt att få honom lugn. 


Det är våran första hund och när jag försöka ta hjälp av andra hundägare så har de reagerat över just morrandet och aggressiviteten när han är såpass liten.


Kan detta vara ett valpbeteende eller något annat?

Raser: Malteser

Som medlem kan du här läsa lite kort info om slaskankan och gå vidare till medlemsprofilen.
Svara på detta inlägg
Sida 1 av 1
1

pipilotta
Medlem 2011-11-19
#1 31 augusti 2020 av pipilotta Re: 9,5v valp morrar och biter/attackerar

Jag är ingen hundpsykolog men för mig låter det som en överslagshandling. Vet inte hur ni aktiverar hunden men jag träffar många valpar som ständigt ska sysselsättas. Vet också att man har fått ett yrväder att kunna slappna av med vanlig massage...Lycka till!

Svara på detta inlägg

slaskankan
Medlem 2020-08-31
#2 31 augusti 2020 av slaskankan Re: 9,5v valp morrar och biter/attackerar

Tack för svar!


Har också funderat på att han är stressad. Ofta när vi är ute på toaletten så springer han runt som ett yrväder och inne tränar vi kommandon och leker med han.


Det jag märkt är att han sover väldigt lätt, han kan inte varva ner om vi inte är med honom (lägger honom i knät eller i våran säng bredvid). I hans hörn med sin säng och transportbur (som han gillar) så går han aldrig och lägger sig själv utan vi försöker lägga ner honom där när han somnat. Oftast vaknar han efter 20-30 minuter och kommer till en. Han är dessutom väldigt lättväckt så han vaknar nästan direkt av minsta ljud. Han sover Max 1-1,5h i streck förutom på nätterna.

Svara på detta inlägg

Anneli
Medlem 2013-11-04
#3 1 september 2020 av Anneli Re: 9,5v valp morrar och biter/attackerar

Er valp är ju bara en bebis ännu och bör bara få vara det- inte tränas med kommandon och liknar. De fattar inte riktigt i så ung ålder och blir bara frusterade med överloppshandlingar som resultat. Ert jobb nu är att ge valpen maximal trygghet, lugn och ro  och tid att utforska sin omgivning och få känna tillit till er. Hittar den inte tilliten får ni ett hästjobb senare! Det enda valpen egentligen behöver lära sig under de två tre kommande månaderna är att man kissar och bajsar ute, lära sig att gå i koppel (inte fint eller fot utan bara ha halsband/sele och koppel på sig) samt att känna igen sitt namn och komma när ni kallar. Valpar brukar vanligen kunna sysselsätta sig själva med sina leksaker: en boll, ett stabilt tuggben, en gammal bomullssock fylld ned prasselpapper som smörpapper och hopknuten i skaftet. Valpar behöver mycket sömn, så till att den får lugn och ro ofta.


Låna hundböcker på biblioteket och läs på om valpars utveckling!


Att valpar biter är normalt och har med mjölktänderna att göra. Bitandet brukar försvinna när det permanenta tänderna kommit.


Ett överdrivet bitande och härjande har nog med de överkrav valpen verkar ha just nu, så backa några steg. En hispig osäker hund vill ni nog inte ha.

Svara på detta inlägg

Ayrin
Medlem 2016-02-20
#4 1 september 2020 av Ayrin Re: 9,5v valp morrar och biter/attackerar

Att med positiv förstärkning och utan några krav träna "kommandon" med småvalpar är i mina ögon oproblematiskt, dock får man ju ha lite blick för vad som funkar med just den individen.


Dock håller jag me om att det kan vara läget att träna passivitet med TS valp.


Om du (TS) känner dig osäker på hur du ska jobba vidare med valpen så tror jag att det kan vara läge att du kollar med någon kunnig som kan komma på hembesök, det är extremt svårt att utifrån en beskrivning bedöma om beteendet är nåt som sannolikt ger sig eller inte. Dock är det ju alls inte ovanligt att valpar bits.

Svara på detta inlägg

Sezziyanen
Medlem 2016-02-15
#5 1 september 2020 av Sezziyanen Re: 9,5v valp morrar och biter/attackerar
          Re: 9,5v valp morrar och biter/attackerar
          

Tack för svar!


Har också funderat på att han är stressad. Ofta när vi är ute på toaletten så springer han runt som ett yrväder och inne tränar vi kommandon och leker med han.


Det jag märkt är att han sover väldigt lätt, han kan inte varva ner om vi inte är med honom (lägger honom i knät eller i våran säng bredvid). I hans hörn med sin säng och transportbur (som han gillar) så går han aldrig och lägger sig själv utan vi försöker lägga ner honom där när han somnat. Oftast vaknar han efter 20-30 minuter och kommer till en. Han är dessutom väldigt lättväckt så han vaknar nästan direkt av minsta ljud. Han sover Max 1-1,5h i streck förutom på nätterna.

Jag tror både ni och valpen skulle må bra av att satsa på passivitetsträning också! :)

Låter som en helt normal valp, men det är vanligt att de får överslag och "går överstyr", särskilt om det är en sån typ av valp med massa energi heh. Den behöver få hjälp att slappna av. Det går inte i en handvänding, så tänk mer på hur situationen är om 3 månader än 3 dagar!

Svara på detta inlägg
Sida 1 av 1
1

Liknande diskussioner:

Tråd startad
Senaste svar
Långt om valp som biter mycket och hårt   [4] 14 sep: Atumn28 15 sep: Atumn28 Unghund attackerar alla utom flocken   [12] 21 jun: Esther 21 jul: Ayrin 6-månaders valp, morrar och hugger!   [5] 9 sep: tozzan66 11 okt: Fgjjjjjjhh Goldwn tik som morrar   [3] 25 jul: Othersongs87 26 jul: Torparinnan Hund som hoppar och biter i armarna   [5] 7 feb: Belina bus 9 feb: Belina bus Tik biter sina nya valpar efterkejsarsnitt   [2] 3 apr: Double_a 6 apr: Ayrin Min valp attackerar min vuxenhund   [2] 25 mar: Jogge91 26 mar: aenima Japansk akita som hoppar och biter   [9] 1 dec: akitainu 1 feb: Mira och Esther 7 mån valp - Skäller och morrar på allt   [3] 30 jun: Nalix 4 jul: Dimma Tik morrar mot valp   [4] 22 mar: hola! 23 mar: pipilotta
 

NÅGRA AV VÅRA TJÄNSTER

Hundannonser Kennelsida Verksamhetssida Info om tjänster

VOVVE.NET

Om Vovve.net Kontakta oss Annonsera på Vovve.net Varumärket "Vovve"

FÖLJ VOVVE PÅ FACEBOOK

FÖLJ VOVVE ÄVEN PÅ ...

Vovve.net

TIPSA VOVVE

Något som är fel på sidan ovan?
Tryck här för att rapportera fel eller tipsa Vovve.

VOVVES NYHETSBREV

 
Populära raser idag:   Pudel | Schäfer | Rottweiler | Chihuahua | Dansk/Svensk Gårdshund | Shih Tzu | Dobermann
© 1998-2025 Enfinia AB