Hej,
Finns det någon som kan hjälpa mig att tolka röntgenresultat? Mor och far till blivande valp som är en staffordshire bullterrier:
Mor: ED grad 1 HD grad B
Far: ED ua (0) HD grad C patella, ua
Bra eller dåligt?
Tacksam för svar!
Om dessa röntgenresultat skulle gälla för föräldradjur i min egen ras . flatcoated retriever) Skulle jag INTE köpa valp av den kombinationen.
En tik med ED 1 skulle inte gått till avel och definitivt inte en hane med HD C.
När jag köper valp ska föräldradjuren vara ua på HD och ED. Kan ev acceptera HD B eftersom det ligger inom "normalgraden". Jag kollar även röntgenresultat på hundarna i tidigare led, alltså mor- och farföräldrar samt föräldradjurens syskon. Många C D och ED 1,2,eller3 i släkten, trots att föräldradjuren är ok, får mig att backa.
Kolla upp familjebilden på den tilltänkta valpen. Det jag skrivit gäller vad jag skulle tänka på inför köp av min ras.
Instämmer helt!
Just HD är ju rätt vanligt på staffe så där hade jag inte vågat chansa. Det är ju dessutom en numerärt ganska stor ras, finns verkligen ingen anledning till att avla på individer med de resultaten, enligt mig. Finns andra att ta av.
Håller med tidigare inlägg! Varför stödja en uppfödare som inte avlar på helt friska hundar ? Bättre att vänta på en valp från en seriös uppfödare som avlar på friska linjer långt bakåt.