Jag har en valp på 5.5 månader som fått för sig att kissa i vår säng. Detta sker enbart i samband när vi ska sova. Inte varje dag men någon gång i veckan iallafall. Vi går alltid ut och kissar med henne innan vi ska gå och lägga oss, vi har även testat byta tvättmedel. Vad ska vi göra??
Skulle nog se till att hon inte kommer åt sängen för att bryta vanan. Bättre då att du och hon sover någon annanstans ett tag om hon inte kan vara själv på natten.
Det är vanligt att valpar inte kan hålla sig en hel natt så gå upp och ta ut henne 1-2 g/natt .
Jo det vet jag. Men hon kissar oftast max 30 min efter vi varit ut på henne. Hon håller sig annars mellan 23-06 ungefär.
Skulle nog se till att hon inte kommer åt sängen för att bryta vanan. Bättre då att du och hon sover någon annanstans ett tag om hon inte kan vara själv på natten.
Får testa. När vi rest har hon även då kissat i den säng vi sover i..
Hur kommer valpen upp i sängarna? Hoppar själv eller lyfter ni upp henne? Stoppa ofoget att hunden ska vara i era sängar. En springer är ingen liten hund, den tar plats som vuxen och vill ni verkligen ha en rätt stor hund som breder ut sig och hårar ner i era sängar. Jag är emellanåt extramatte till en springertik, som definitivt INTE får vara i sängar (det får ingen av mina hundar), däremot i en gammal TV-soffa där hon är väldigt duktig på att vräka sig.
Det KAN vara en form av revirpinkande men kommer tidigt i så fall. I vart fall: begränsa valpens möjlighet att ta sig upp i sängar. Sätt några kompoststaket med god "rörelsesömsmån" runt valpens bädd (den har väl en egen bädd??) nattetid. Ignorera pip och vänj den vid att sova i egen bädd. Hundar i säng är ett ofog enligt min mening.
Ser att det är en welsh och inte springer. En welsh kan också breda ut sig....
Och jag som älskar att ha min hovawart i sängen.
Smaken och behoven är olika! Aldrig i livet en hund (eller två, som jag har nu) i min säng. Maken är OK, han får vara där...Du måste ha en gigantisk säng eller så är du en otroligt nätt person som kan kampera ihop med en hoffe.
Varken jag eller hunden är speciellt nätta, men vi har en 160-säng att dela på. Det har iofs gått bra att sova i en 90-säng med en stor kelpie och en amerikansk cocker spaniel också.
Men ja, eftersom jag vill ha mina hundar i sängen ser jag till att det finns tillräckligt med plats.
Jo det vet jag. Men hon kissar oftast max 30 min efter vi varit ut på henne. Hon håller sig annars mellan 23-06 ungefär.
Hon har väl förmodligen inte tömt sig ordentligt så ta ut henne en gång till efter 20 minuter. Du märker ju när hon börjar röra på sig i sängen.