Har en liten kille hemma som andas oerhört häftigt när han sover MEN bara när han sover nattetid. På dagen sover han också djupt, vaknar inte i första hand när man rör sig. Han går gladeligen och lägger sig i sin bädd på kvällen för att sova men när han somnat andas han riktigt snabbt, låter som att han hyperventilerar och som sagt enkom på natten. Testat rasta och ge vatten nattetid men utan resultat. Om han vaknar för att lägga sig åt ett annat håll så andas han likadant så fort han somnat om. Han är annars en pigg och glad valp, leker och sover mycket som valpar ska men bör jag bli orolig över denna andning nattetid? Han räknas väl till trubbnos men är inte kort som en mops/fralla. Har stora fina näsborrar, snarkar inte och andas i övrigt fint.
Har valpar högre andningsfrekvens? Men varför bara nattetid är min stora fråga...
Är det varmare i sovrummet? Att de andras kraftigare ett litet tag när de drömmer är normalt, men är det hela tiden skulle jag nog ta en funderare om det är nåt som skiljer sovrummet från resten av huset. Eventuellt testa att sova nån annanstans och se om det gör nån skillnad.
Har stängt av elementet där inne och har dörren öppen. Behövt byta täcke till mig själv för att hålla det mer kyligt för honom just men han andas lika häftigt ändå under nattsömnen. Har försökt utesluta alla möjliga orsaker och anledningar. Han verkar själv inte påverkad av det, han sover djupt trots andningen och vaknar pigg och glad. Inte på något sätt påvisat att det påverkar honom. Mest jag som blir lite fundersam och orolig när andningen går så snabbt 😅 det verkar dock lugna ner sig successivt desto äldre han blir. Var som värst när han var alldeles nyinflyttad. Han är väldigt trygg, självsäker och obrydd i det mesta så han är inte stissig och nervös av sig men vet inte om han ändå kanske blivit det under nätterna och det utspelar sig så här? 🤔
Jag vill bara understryka att jag bara skriver vad jag upplevt, inga råd eller förklaring till din fråga.
Hade två småhundar, far och son. Båda mycket lugna, trygga i de flesta situationer. Men Mysak hade långa perioder, attacker av oro, pip, byte av kroppsläge tidvis, det var under valptiden (kommer inte ihåg hur länge det höll på heller)..Han var helt frisk, dog vid 15 års ålder men mycket drömmande nattetid som valp.
Idag kanske jag skulle ha kollat upp honom hos veterinär....blivit lite oroligare med åldern.