Hej!
Vi har en blandras kille på 3 år som har dom senaste två nätterna blivit rädd för det minsta lilla ljud han hör ute och springer in under våran säng och börjar skälla som attan på vad vi tycker ingenting.Det brukar hålla på i ungefär två timmar innan han lugnar ner sig , är det någon som har något råd ?
//Mogge Johansson Vimmerby
Om det har uppstått helt plötsligt så kan det vara värt ett veterinärbesök för att kolla att han inte har ont, problem med ögon/öron.
Hur brukar han vara annars, är han en trygg och orädd hund eller har han tidigare blivit rädd för saker?
Hej
Det har hänt flera gånger att han ligger under våran säng och skäller men det har kommit det senaste året . Det är mycket motorljud på gatan utanför och ljud längre bort .
//Mogge