Min 11,5 år gamla Griffon petit brabancon har fått denna knöl. Den växer på ett ställe där hon alltid haft en "fläck" men är nu större och upphöjd. Sitter på bröstkorgen typ mellan två spenar.
Vi vill inte söva eller ge sedering när hon är så gammal om det inte är akut-akut.
Hon har haft det i ca 4-5 dagar. Går ej ta prover på henne pga hon är så vild. Hon är som vanligt, den kliar eller stör henne inte just nu.
Bifogar bild taget med blixt i närbild (smörjd med Idomin, ej var)
Tillägg: första bilden är den som är tagen idag o sedan äldre bilder framåt från de senaste dagarna,
Utväxten verkar ju ha minskat, torkat in, sedan de första bilderna togs.Vore det min hund skulle jag låta en veterinär titta på det.
Ålder är inget hinder för sedering om hunden inte har uttalade hjärt eller lungproblem. En av mina tidigare hundar drabbades av klokapselbrott vid 12,5 års ålder. Han sederades utan minsta problem. Hans kullsyster, inte min hund dock, sövdes och opererades för livmoderinflammation när hon var 10. Det gick bra.
En lugnande spruta kan möjliggöra ordentlig undersökning om nu tiken är "vild" av sig.